Laikus polihisztor site

Reflexiók zenéről, filmről. Sznobulás nélkül. Remélem...

Friss topikok

  • Magus: Balight a Legényanyához is csinálj egy ismertetöt plz :D (2006.12.02. 21:25) Nyitány
  • Magus: Igen elég Cyborgos volt a felirat, de a hangzás nagyon ott volt, teljesen ms volt moziban megnézni... (2006.11.30. 00:53) Ghost in the Shell

Aki legyőzte Chuck Norrist

Linkblog

Archívum

Renaissance

2006.11.30. 15:10 | Balight | Szólj hozzá!

  

Úgy látszik, mostanság csupa cyberpunk darabba akadok. A Renaissance egy francia animációs film, Párizsban talán már egy éve is bemutatták, de hozzánk csak decemberben fog eljutni (a változatosság kedvéért az Odeonban lesz megtekinthető). Nekem a dvdripet sikerült megnéznem, franciául, magyar felirattal.

   Az első, ami feltűnik, hogy a film fekete- fehér, mintha egy árnyjátékot nézne az ember. Ez valakinek vagy bejön, vagy nem, nekem tetszett. Mindenesetre nagyon erős hangulati elem, valószínűleg  az egész film más lenne enélkül. A rajzok ennek ellenére realisztikusak, bennem először még az is felmerült, hogy ez egy élőszereplős film, durvás filterrel. De nem, ez ilyen szépen van megrajzolva, a karakterek is félelmetesen élethűen mozognak. Utánanéztem és persze kiderült, hogy 3d animáció, pedig már-már reménykedtem, hogy ilyet lehet kézzel is. :)  Nekem nagyon tetszett, fantasztikus ötlet. Kissé a Sin Cityre emlékeztetett, ugyanaz a képregényes stílus, csak ezúttal animáció formájában. Nem csoda, hogy Franciaországban született meg a film, hiszen arrafelé elég népszerűek a mindenféle képregények, mangák.

  Gyakorlatilag egy thrillerrel van dolgunk, egy kutató csajt elrabolnak, és a kemény rendőr srác keresi. Ő amolyan kemény kopó, az a fajta, akit csak belső igazságérzete irányít, ha ez ütközik a törvénnyel, eldobja a jelvényét, és egy revolverrel tesz rendet. Nem túl egyedi, láttunk már ezer ilyet, de én bírom az ilyen arcokat. Hogy még klisésebb legyen a szereplő, persze kamaszkorában bűnöző volt, és csak utána jött rá, hogy mi a frankó. Sebaj, legalább stílusosan csinálja. Bekever a képbe a csaj nővére is, aki, milyen meglepő, persze beleszeret a zsaruba. Fene se gondolta volna.

Bizony, jó kis kliséhalmaz. Ehhez hozzájön, hogy a háttérben a szálakat persze egy hatalmas megacorporation, az Avalon mozgatja... Van itt minden, ami kiszámíthatóvá tehet egy cyberpunk filmet/könyvet: titkos génkísérletek, gonosz doktor, gonosz nagy cég, túl bürokratikus rendőrség... De legalább a sztori lendületesen halad előre, én egy pillanatra sem unatkoztam, csak egyre erősödött a félelmem, hogy ez bizony ennyi. Sehol egy csavar, a jól bevált fordulatok.
   Nem tudom, hiba-e ez? Vagy inkább tradíciótisztelet?  Egyszerűen a jó öreg cp- elemeket akarta volna vászonra vinni a rendező? Szerencsére ezek a kérdések a történet felétől kezdik értelmüket veszteni, mert jön 1-2 érdekes csavar, amitől kissé kiszámíthatatlanabbá válik a végkifejlet. A végső poénért pedig végképp érdemes végigülni azt a 2 órát.

  Az egész film nagyon franciás hangulatot áraszt, főleg a képregényes stílus és a helyszínek miatt, így ajánlom, hogy aki teheti franciául nézze meg, még tovább erősíti az atmoszférát. Nekem egy két jelenetnél a jó öreg film noir-os képek ugrottak be, valószinűleg erre is akart rájátszani a rendező. A fekete-fehér megvalósítás pedig egyből képregényes asszociációkat hoz elő. Ilyenek a nem túl bonyolult motívumok is, például a kopó és a nővér szerelme egyértelműen, minden magyarázat nélkül jön létre, mégse tűnik visszásnak, talán mert az ember érzi: ebben a műfajban ez így megy.

(a kép nem a filmből származik)


Nagyon tetszett a zsaru régi zsidó barátja még a bandás időkből - Farfalle -, az elhízott, kéjenc, de egész lényében fenyegetést árasztó maffiózó. Nagyon eltalált alak, olyasvalaki aki kegyetlen gyilkos, de közben tudhatod: barátja az életét is rábízhatná, becsülete az első.
   Sokkal gyengébb karakter a tudós kiscsaj: gyakorlatilag film végéig semmi nem derül ki róla, nekem kissé esetlennek tűnt.

   A film zenéje nem maradt meg bennem különösebben, ebből arra következtetek, nem lehetett valami nagy eresztés, de zavaró sem volt, jól alátámasztotta a filmet.

   Nagyon ajánlom a moviet minden cyberpunk rajongónak, de szerintem forradalmi vizuális megvalósítása miatt mindenkinek kötelező darab. Kissé lehúztam a klisés megvalósítást, de ha az ember végignézi a filmet, nem marad benne semmiféle hiányérzet, ez így kerek. Azt hiszem, a rendező minden tekintetben elérte amit akart. Jól átjön a képregényes, film noiros hangulat, és, hogy mindenki örüljön: Karas kapitány is tud igazságosztósan nézni. Egy ilyen arctól ez a minimum.



Chuck mondja: Hülye film, milyen idétlenség, hogy fekete-fehér, amikor ma már színes filmeket is lehet csinálni? Tele van klisékkel. Francia, pfuj. De Karas jó arc, bár azért persze nem egy Texasi kopó, de szódával elmegy. A film végét nem értettem...


 

A bejegyzés trackback címe:

https://laikus.blog.hu/api/trackback/id/tr4720220

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása