Meglepő filmmel találtam magam szemben szombat este. Rosszakat hallottam róla, így a moziba nem vándoroltam el érte, barátnőmmel és egy barátommal a DVDscreener verziót álltunk neki megnézni. Csak úgy parasztosan, monitorról.
Jó előjelnek tűnt, hogy Jason Statham játszik benne, nagyon kedvelem a srácot. A Blöff óta az egyik kedvencem, még ha állítólag élőben iszonyat nagy bunkó is. Igazi kőkemény nézés, de a Chuck féle nevetséges póz nélkül (félreértés ne essék, Chuck forever :P ). Egy akcióhősnek muszáj keményen nézni. Ez veleszületett képessége minden igazi világmegmentőnek/destroyernek. Az igazságosztós tekintet. Ez a kulcsa mindennek. És Statham olyan keményen néz, hogy megrepednek a falak.
A rendezőpárosról soha nem hallottam még, mondjuk ez nem jelent semmit... Mark Neveldine és Brian Taylor. Az IMDB alapján kezdőnek tűnnek, de nem lepődnék meg, ha a reklám- vagy klipes szakmából érkeztek volna. Hogy miért, arra később visszatérek.
A film nyitójelenete elég jó, bár a kínai Verona ritka idegesítő arc, nem sikerült eldöntenem, vajon mint őrültet akarták e ábrázolni, vagy csak így sikerült. Már itt elég világossá válik a film fő vonala, az alapsztori megvan, indulhat a móka. Stathamnek kínai szintetikus mérget nyomtak be álmában, amely egyre jobban lelassítja a szívét. Ha nem tornássza fel teste adrenalintermelését az egekbe, kampó.
Ha az ember elkezdi nézni a filmet, azt hiszem 5 perc után világossá válik, miről is beszéltem a klipes dolog kapcsán. A film tobzódik az effektekben, amikből csak úgy süt a videóklipes "kúlság". Hirtelen közelítések, vágások, osztott képernyő, minden ami kell. De nem úgy mint máshol, egyes jelenetek kiemelésére. Másodpercenként. Csak úgy öncélúan.
Elsőre baromira idegesített, aztán rájöttem, igenis van ennek értelme. Felpörgetve - ígéri a film címe és a készítők mindent ennek rendeltek alá. Pörög az operatőr, vizuális effektekért felelős team, mindenki. És valóban, az embert egy idő után magával ragadja a lendület.
A klipes szó mellett először a jó öreg Rockstar játék a GTA ugrott be. A rendező páros rengeteg tolhatta ezt a gamet, mert az egész miliő nagyon arra hajaz. A magányos hős elindul, hogy minél nagyobb káoszt teremtsen, közben elérje a quest célját. Akármelyik Grand Theft Auto rész lehetne... Van itt minden: rendőrök elől menekülés, lövöldözés nyilvános helyeken, bandák, leszámolás. És persze a sorozat védjegye: odamegyek a kocsihoz, kiveszem a sofőrt, elkobzom a gépjárművet. Mindezt rutinos lazasággal. Stathem is pont így csinálja. Bár a GTA részek nagyon erőszakosak, meg van bennük valami laza feeling, amitől az egész kissé komolytalanná válik, amolyan napsütéses, cool lövöldözéssé. Ugyanezt érezni a Crank jórészében is.
Nagy szerencse, hogy a film nem veszi túl komolyan magát, apró gag-ek oldják a feszültséget. Az alapsztori miatt lehetne nyomasztó is az egész, de egyáltalán nem az. Szinte meglepő, hogy lehet ilyen jókedvűen nézni egy filmet, ahol a főhőst halálosan megmérgezték. Pedig lehet, sőt muszáj. Erről gondoskodnak a készítők, idétlen zenékkel, groteszk jelenetekkel.
A film egyes jelenetein komoly Tarantinos, vagy Farbo-s hatás érződik. A brutalitásból csinál viccet, és nem riad meg a naturalizmus semmiféle formájától - de szerencsére nem esnek túlzásba a rendezők, azért ez nem egy Kill Bill.
Statham lazán hozza a szerepet, mikor keménynek kell lenni, kőkemény, de ügyesen oldja meg a barátnője mellett egyből papuccsá változó alak figuráját is. Majd szétrobban a feszültségtől, ahogy az örök győztes, vérprofi bérgyilkos szembesül vele: itt nem győzhet, maximum bosszút állhat. Ehhez a szerephez pont egy ilyen macsó kellett.
A többi színész is megoldja a feladatot, de azért ennél többről nem beszélhetünk. A spanyol főnök kissé szerencsétlenűl vigyorog, nem hiszem, hogy teljesen szándékosan. A barátnő seggbuta, talán csak magát adja a szinésznő, talán nem. Statham kis buzi haverja mókás figura, jól eltalált karakter.
A végére még némi tanulságot is sikerült benyomorintaniuk a rendezőknek, ne rohanj, néha állj meg élvezni az életet blabla... Máshol talán bántó giccs lenne, de a záró kép és az egész film tekintetében az ember ezt sem tudja komolyan venni. Minden esetre jó a kontraszt a záró képsorok lassúsága, időtlensége és a film pörgése közt.
Tehát milyen film is a Crank? Durva, magamutogató, szarik a politikai korrektségre meg ilyenekre, de közben nagyon szórakoztató. Nem lesznek álmatlan éjszakáid a sztorin való rágódástól, de itt nem is ez a lényeg. Ha egy jó kis pörgésre vágysz, bírod a GTA-t, szereted az igazságosztós filmeket, nézd meg! De ha egy hosszúra nyújtott videoklip inkább rémálmaidban jön elő, hanyagold... Nekem tetszett.



